Unia nie sprostała Odrze

Pomimo ambitnej postawy w drugiej połowie meczu, nie udało się unitom odrobić strat z pierwszej części gry i musieli pogodzić się z porażką 0:3 we wczorajszym meczu na szczycie III grupy katowickiej okręgówki z APN Odra Wodzisław. Porażka sprawiła, że turzanie stracili pierwsze miejsce w tabeli na rzecz wczorajszego rywala i ze stratą dwóch punktów przystąpią w marcu do rundy rewanżowej. To szlagierowe spotkanie zgromadziło na trybunach ok. 3000 kibiców, którzy przed pierwszym gwizdkiem odśpiewali a capella cztery zwrotki hymnu państwowego, by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako pierwsi zaatakowali podopieczni trenera Jacka Gorczycy i w 4 min. zdobyli nawet bramkę, ale jej strzelec Dawid Hanzel w momencie podania od Dawida Pawlusińskiego był na pozycji spalonej i arbiter gola nie uznał. Niestety potem zaczęła dominować Odra i w 12 min. objęła prowadzenie. Pressing wodzisławian przyniósł efekt, bowiem podanie Piotr Glenca do młodszego Pawlusińskiego przechwycił Damian Tarka, który od razu uruchomił Patryka Dudzińskiego, ten zagrał w pole karne do niepilnowanego Alexandra Turksona, który strzałem z 12 metrów pokonał Kamila Główkę. Ten sam zawodnik próbował zaskoczyć naszego bramkarza dziesięć minut później, ale tym razem Kamil poradził sobie z tym uderzeniem. Niestety minutę później było już 2:0 po tym jak złe przyjęcie piłki Kamila Kuczoka doprowadziło do kontry gospodarzy, Tarka ograł w polu karnym Pawła Staniczka, jego dośrodkowanie spod końcowej linii przeciął Główka, ale piłka spadła pod nogi Dudzińskiego i ten nie miał problemów z umieszczeniem futbolówki w naszej bramce. W 36 min. Dudziński wygrał biegowy pojedynek z Gabrielem Szkatułą, uderzył z narożnika pola karnego po „długim” rogu, Główka sparował ten strzał, ale najszybciej do piłki dopadł Turkson i uderzeniem z 16 metrów po raz trzeci wpakował futbolówkę do naszej bramki. Dwie minuty później to samo zrobił Hanzel, ale po raz drugi w tym meczu arbiter nie uznał jego gola, choć tym razem przydałby się VAR, bo spalony jeśli był, to naprawdę niewielki. W 42 min. mógł Unię „dobić” Tarka, który ponownie z łatwością minął Staniczka, ale tym razem jego strzał o centymetry minął prawy słupek naszej bramki. W przerwie trener Gorczyca dokonał dwóch zmian i gra naszego zespołu zaczęła się bardziej zazębiać. Już w 47 min. z dystansu strzelał Marek Gładkowski, ale piłka poleciała nad poprzeczką. Minutę później Hanzel „przepchnął” tuż przed polem karnym Krzysztofa Krzyżoka, wpadł z piłką w pole karne, ale trafił wprost w dobrze ustawionego Marcina Musioła. W odpowiedzi przed szansą stanął Jarosław Wieczorek, który po „klepce” z Dudzińskim znalazł się sam przed Główką, ale uderzył zbyt słabo i nasz golkiper obronił ten strzał. W następnej akcji po dośrodkowaniu młodszego „Plastika” w znakomitej sytuacji znalazł się Hanzel, ale główkował nad poprzeczką. Wymiana ciosów trwała dalej i za chwilę Tarka trafił w słupek próbując przelobować wychodzącego z bramki Główkę. Następny kwadrans to uporczywa walka w środku pola, oba zespoły nie przebierały w środkach, by zatrzymać rywala, stąd arbiter miał dużo pracy. W ostatnich 20 minutach turzanie mogli zniwelować straty, ale najpierw Hanzel po dośrodkowaniu Dariusza Pawlusińskiego uderzał z woleja obok lewego słupka, a w 86 min. po indywidualnej akcji Oskar Stanik strzelił tylko w boczną siatkę. Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie i to gospodarze schodzili z boiska w glorii zwycięzców. Mecz był niezwykle wyrównany, ale to wodzisławianie byli bardziej skuteczni i to oni zakończyli rundę jesienną na pierwszym miejscu. Statystycznie nie wyglądało to w naszym wykonaniu źle, mieliśmy więcej strzałów, rzutów rożnych i dośrodkowań, ale w tej najważniejszej, czyli strzałach celnych zdecydowanie górowali podopieczni Ryszarda Wieczorka. No cóż, przegraliśmy bitwę, ale nie wojnę, na tę przyjdzie czas wiosną, kiedy zdecyduje się, kto z tych dwóch zespołów zdoła wywalczyć awans do IV ligi.

APN ODRA WODZISŁAW ŚLĄSKI – KS UNIA TURZA 3:0 (3:0)

1 – 0  Alexander Turkson 12 min.
2 – 0  Patryk Dudziński 23 min.
3 – 0  Alexander Turkson 36 min.

Sędziowali: Leszek Lewandowski (główny), Daniel Wiejowski, Artur Grzesiuk (asystenci). Widzów: 3000. Żółte kartki: Błażej Szczepanek – Dariusz Pawlusiński, Dawid Pawlusiński, Oskar Stanik

APN ODRA: Marcin Musioł – Adam Niemyjski, Krzysztof Krzyżok, Piotr Szymiczek, Artur Gać (71` Patryk Antończak) – Damian Tarka (86` Kacper Malinowski), Błażej Szczepanek (70` Mateusz Kasprzyk), Mariusz Zganiacz, Jarosław Wieczorek, Alexander Turkson (81` Piotr Zieliński) – Patryk Dudziński. Pozostali rezerwowi: Karol Wacławiec, Dawid Czorniczek, Grzegorz Gojny. Trener: Ryszard Wieczorek
KS UNIA TURZA: Kamil Główka – Gabriel Szkatuła (46` Robert Maryniok), Arkadiusz Lalko, Paweł Staniczek (46` Oskar Stanik), Piotr Glenc – Dariusz Pawlusiński, Kamil Kuczok, Kamil Kostecki, Marek Gładkowski (87` Jan Krupiński), Dawid Pawlusiński (83` Mikołaj Szewczyk) – Dawid Hanzel (79` Bartosz Suszek). Pozostali rezerwowi: Tomasz Lewandowski. Trener: Jacek Gorczyca