Rutyniarze dali zwycięstwo

Dwie kapitalne bramki 40-letniego Dariusza Pawlusińskiego oraz gol w ostatniej minucie niespełna 36-letniego Piotra Szymiczka pozwoliły Unii odnieść zwycięstwo 4:2 z Lokomotivą Petrovice we wczorajszym meczu kontrolnym rozegranym w czeskiej Orlovie. Nasi rywali zajmują ostatnie miejsce w IV lidze i podobnie jak Unię czeka ich walka o utrzymanie na czwartym poziomie rozgrywkowym. W przerwie zimowej czeski zespół przejął polski szkoleniowiec Ryszard Kłusek, którego pamiętamy z pracy w Góralu Żywiec, z którym mierzyliśmy się w IV lidze w sezonie 2014/2015. Czeski klub boryka się z problemami kadrowymi, we wczorajszym meczu trener Kłusek miał do dyspozycji tylko 14 zawodników, w tym również czterech testowanych czarnoskórych piłkarzy z Afryki. Od początku spotkania to unici posiadali optyczną przewagę, ale niespodziewanie pierwszy wypad petroviczan zakończył się golem. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego nasi zawodnicy nie upilnowali zamykającego centrę na „długim” słupku Daniela Hanuska i ten z bliska pokonał Piotra Pasia. Podopieczni trenera Józefa Dankowskiego przeprowadzili mnóstwo oskrzydlających akcji, ale dośrodkowaniom Sławomira Musiolika czy też Dawida Pawlusińskiego brakowało precyzji. Na wyrównujący gol czekaliśmy do 33 minuty, kiedy to potężną „bombą” z rzutu wolnego do remisu doprowadził Dariusz Pawlusiński. Ten sam zawodnik cztery minuty później wyprowadził Unię na w pełni zasłużone prowadzenie, a gol zdobyty przez popularnego „Plastika”  był bez wątpienia ozdobą tego meczu. Po dośrodkowaniu Dawida Pawlusińskiego piłkę w pole karne zgrywał Musiolik, obrońcy Lokomotivy zbyt krótko wybili futbolówkę, ta spadła pod nogi nadbiegającego starszego z Pawlusińskich, a ten nie zastanawiając się długo „kropnął” z woleja i piłka po ręce bramkarza odbiła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do bramki. W 40 min. nasze prowadzenie mógł podwyższyć Dawid Hanzel, ale jego „główka” o centymetry minęła prawy słupek. Druga połowa to już totalna dominacja unitów, którzy stworzyli sobie mnóstwo sytuacji podbramkowych, z których wykorzystali tylko dwie, a w dodatku nie ustrzegli się błędu w defensywie i jedna z naprawdę nielicznych kontr czeskiego zespołu dała im drugiego gola. Ale po kolei. Już w 47 min. przed drugą swoją szansą stanął Hanzel, ale tym razem strzałem nogą trafił tylko w boczną siatkę. Potem trzykrotnie petroviczan ratował ich bramkarz, który w 60 min. obronił sprytny strzał Patryka Gołego, potem wygrał pojedynek sam na sam z Markiem Gładkowskim, wreszcie w 67 min. sparował na rzut rożny kąśliwe uderzenie spoza pola karnego Pawła Staniczka. W 79 min. był jednak bez szans wobec składnej akcji naszego zespołu zakończoną podaniem Gładkowskiego do Piotra Trąda, który z bliska dopełnił formalności.Kiedy wydawało się, że kolejne bramki turzan są tylko kwestią czasu, czescy zawodnicy jednym, prostopadłym zagraniem rozmontowali naszą defensywę i Jan Urban strzałem z narożnika pola karnego pokonał zziębniętego Piotra Pasia. W końcówce meczu unici stworzyli sobie przynajmniej jeszcze dwie stuprocentowe okazje do podwyższenia prowadzenia, ale wykorzystali tylko jedną, bowiem najpierw Trąd powinien skopiować wyczyn „Plastika” i zdobyć swojego drugiego gola, ale po podaniu Szymona Plewki spudłował w znakomitej sytuacji, na szczęście lepiej zachował się doświadczony Szymiczek, który po wejściu  na boisko Jana Chlebika został przesunięty na prawą pomoc, znakomicie wyszedł do prostopadłego podania Pawła Polaka i bez problemów wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem, czym przypieczętował nasze zwycięstwo i swoją dobrą grę, Za tydzień czeka unitów wartościowy sparing z liderem II grupy III ligi Elaną Toruń, która przebywać będzie na obozie w Kamieniu i tam w najbliższą sobotę o godz.14.00 zmierzymy się z podopiecznymi trenera Rafała Góraka.

TJ LOKOMOTIVA PETROVICE – KS UNIA TURZA 2:4 (1:2)

1 – 0  Daniel Hanusek 18 min.
1 – 1  Dariusz Pawlusiński 33 min. (rzut wolny)
1 – 2  Dariusz Pawlusiński 37 min.
1 – 3 Piotr Trąd 79 min. asysta Marek Gładkowski
2 – 3  Jan Urban 83 min.
2 – 4  Piotr Szymiczek 90 min. asysta Paweł Polak

Skład Unii: Piotr Paś – Piotr Glenc (60` Jan Chlebik), Kamil Kostecki (46` Marcin Zarychta), Paweł Staniczek, zawodnik testowany (46` zawodnik testowany) – Dawid Pawlusiński (46` Piotr Szymiczek), Dariusz Pawlusiński (46` Kamil Kuczok), Paweł Polak (46` Krystian Dudała), Sławomir Musiolik (46` Patryk Goły, 71` Paweł Polak) – Marek Gładkowski (46` Piotr Trąd), Dawid Hanzel (60` Marek Gładkowski, 80` Szymon Plewka). Trener: Józef Dankowski