Unia wygrywa pierwszy sparing

Na zakończenie drugiego tygodnia przygotowań do wiosennych rozgrywek trener Józef Dankowski zaplanował pierwszą grę kontrolną, a  naszym rywalem był zespół Orła Mokre który obecnie zajmuje IV miejsce w II grupie katowickiej okręgówki. Spotkanie rozegrane na sztucznej murawie boiska w Zaborzu zakończyło się wygraną unitów 4:3, choć do przerwy to rywale prowadzili 2:0. W pierwszej połowie na boisku niewiele się działo, turzanie starali się długo utrzymywać przy piłce, ale rozgrywali ją głównie na własnej połowie. Podopieczni trenera Wojciecha Kempy czyhali na kontry i w pierwszych 45 minutach dwukrotnie skarcili naszą drużynę. W 12 min. sędzia uznał , że Jan Chlebik faulował w polu karnym jednego z rywali i wskazał na „wapno”, choć testowany przez Unię ukraiński bramkarz wyczuł intencje Bartłomieja Maciejewskiego, to strzał był na tyle silny i precyzyjny, że piłka wpadła do naszej bramki. Unia próbowała wyrównać, ale nie potrafiła się przebić przez zwarte szyki obronne zawodników Orła, a ze strzałami z dystansu Dariusza Pawlusińskiego radził sobie bramkarz naszych rywali. W 31 min. kolejna kontra zawodników Orła zakończyła się zdobyciem drugiego gola,a jego strzelcem okazał się Tomasz Dura, który zaskoczył naszego bramkarza uderzeniem w „krótki” róg. Dwie minuty później turzanie mieli najlepszą okazję w tej części gry, by pokusić się o umieszczenie futbolówki w bramce, ale Mateusz Danieluk strzelił minimalnie obok lewego słupka. W przerwie trener Dankowski wymienił prawie całą jedenastkę, na placu boju pozostał tylko Marcin Zarychta, który jednak przeszedł na drugą stronę obrony. Obraz gry uległ diametralnej zmianie, szybkie składne akcje unitów już w 50 min. przyniosły kontaktowego gola. Paweł Polak uruchomił dokładnym podaniem na prawym skrzydle Piotra Trąda, ten dośrodkował w pole karne, piłki co prawda nie sięgnął Marek Gładkowski, ale ta odbiła się od próbującego interweniować Dawida Magnora i ku rozpaczy Tomasza Michalika wpadła do siatki. W 62 min. po raz pierwszy mógł się wykazać Piotr Paś, który najpierw obronił „główkę” Dury, a po chwili również dobitkę Damiana Kozdronia. W 66 min. unici powinni wyrównać, bowiem po dośrodkowaniu Dawida Pawlusińskiego sam przed bramkarzem znalazł się Gładkowski, ale trafił z bliska wprost w Michalika. To co nie udało się „Gładkiemu” zrobił minutę później Dawid Pawlusiński, który po typowej akcji Sławomira Musiolika zamknął jego dośrodkowanie na „długim”: słupku i doprowadził do wyrównania. Przewaga naszego zespołu była coraz większa, w 70 min. znów przed szansą stanął Gładkowski, ale i tym razem Michalik nie dał się pokonać.W 72 min. nasz napastnik wywalczył rzut wolny, który strzałem z ok. 25 metrów na gola zamienił Polak. Rywale mogli odpowiedzieć 5 minut później, ale Kozdroń w dobrej sytuacji strzelił obok słupka. W 86 min. wreszcie trafił Gładkowski, który po akcji Polaka i Trąda znalazł się sam przed bramkarzem i tym razem bez problemów umieścił futbolówkę w bramce. Po chwili bramkarz Orła w kapitalny sposób obronił zmierzający pod poprzeczkę potężny strzał Musiolika, a w ostatniej akcji meczu na strzał z dystansu zdecydował się Kozdroń, czym zupełnie zaskoczył Pasia, i tym samym zawodnicy z Mokrego zmniejszyli rozmiary porażki. Trener Dankowski uznał to spotkanie jako pożyteczny przerywnik w ciężkiej pracy jaką od dwóch tygodni wykonują jego podopieczni i radził nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków, dotyczących stylu gry, a tym bardziej wyniku sobotniej potyczki. Należy dodać jeszcze, że dzisiaj w naszym zespole zabrakło lekko kontuzjowanego Pawła Staniczka, przebywającego jeszcze w ojczyźnie Stanisława Sztanienki oraz będącego w pracy Marcina Musioła, debiutowali za to pozyskani w tym tygodniu Kamil Kostecki, Arkadiusz Lalko i Piotr Trąd, grali też trenujący z Unią Mateusz Danieluk i Patryk Goły z Naprzodu Czyżowice oraz dwóch zawodników testowanych. Kolejny sprawdzian formy unitów w najbliższą niedzielę w Kamieniu koło Rybnika, gdzie o godz.11.00 zmierzymy się z liderem II ligi GKS-em Jastrzębie.

LKS ORZEŁ MOKRE – LKS UNIA TURZA 3:4 (2:0)

1 – 0  Bartłomiej Maciejewski 12 min. (rzut karny)

Skład Unii:
I połowa: zawodnik testowany – Marcin Zarychta, Jan Chlebik, Arkadiusz Lalko, Piotr Glenc – Patryk Goły, Dariusz Pawlusiński, Kamil Kostecki, Szymon Plewka, Mateusz Danieluk – Dawid Hanzel
II połowa: Piotr Paś – Piotr Szymiczek, zawodnik testowany, Krystian Dudała, Marcin Zarychta (68` Jan Chlebik) – Dawid Pawlusiński, Kamil Kuczok, Piotr Trąd, Paweł Polak, Sławomir Musiolik – Marek Gładkowski